BEST IN SHOW RESULTS 2004

 

MARCH 2004

     

 

Winners of 150 Class Open Show held on 21 March 2004

Best in Show Judge - John Carter

Best in Show - Waddington's Cavalier King Charles Spaniel Spindlepoint Chancellor JW

Reserve Best in Show - Pepper's Bearded CollieMegamaree Style N Finish

Best Puppy in Show - Gay's Lhasa Apso Hazgaye Cascade 

 

 Group & Puppy Group Winners

Best Gundog - Graham's Welsh Springer Spaniel Ferndel One Vision of Nyliram ScCM JW

Best Gundog Puppy - Wilson's English Setter Balvenie Sweet Dream by Charellesett

Judge - Mrs M Jamieson

 

 

Best Hound - Nickel's Whippet Courthill Charmed Life with 'Blenheimgate

Best Hound Puppy - Robinson's Whippet Savilepark Springtime

Judge - Mrs Denise Rogers

 

Best Pastoral - Pepper's Bearded CollieMegamaree Style N Finish

Best Pastoral Puppy - Robinson's Thingamebob Tweeny Pie

Judge - Mr John Carter

 

Best Terrier - Hardman's Irish Terrier Bonosue Valhalla Queen

Best Terrier Puppy -   Doyle's Parson Russell Terrier Ilexquercus Buck's Fizz

Judge - Mr Frederick J Gadd

 

 Best Toy - Waddington's Cavalier King Charles Spaniel Spindlepoint Chancellor JW

Best Toy Puppy - Finlayson's Papillon Sharjoy Tanzany LadyJudge - Mrs Marjorie Heward

 

Best Utility - Fallas' Japanese Spitz Ch Dalsetter Magnificent

Best Utility Puppy - Gay's Lhasa Apso Hazgaye Cascade 

Judge - Mr John Carter

 

Best Working - Counsell's Bernese Mountain Dog Deeglebern Dream Weaver

Best Working Puppy - Whitehead's Jacalour shanay

Judge - Sue Pollock-Yule

 

DECEMBER 2004

 

        

Winners of 147 Class Open Show held on 5 December 2004

Best in Show Judge - David Shields

Best in Show - Mirecki's German Shepherd Dog Wakanda Junior of Bollingsbrooke

Reserve Best in Show - Baker's Parson Russell Terrier Pikering Teasel at Pacolito

Best Puppy in Show - Holmes-Leak's Min Poodle Navarre's Ex-Rated

Reserve Best Puppy in Show - Brown's Border Collie Shepwood Evening Breeze

 

 

 Group & Puppy Group Winners

Best Gundog - Haycock's Weimaraner Sireva Savannah at Revilona

Best Gundog Puppy - Evans & Rawlings' Pointer Joneva Regal Encore

Judge - Mrs Val Wade

 

 

Best Hound - Holland's Whippet Elmanash Galahad

Best Hound Puppy - Baldwion's Rhodesian Ridgeback Mangwe Premier Edition

Judge - Mrs Elaine Newsham

 

                                                          Best Pastoral - Mirecki's German Shepherd Dog Wakanda Junior of Bollingsbrooke

Best Pastoral Puppy - Russell's Border Collie Locheil Playing the Game at Tuffeigha

Judge - Mrs J Entwistle

 

Best Terrier - Baker's Parson Russell Terrier Pikering Teasel at Pacolito

Best Terrier Puppy -   Newsome's Border Terrier Kighill Millymoo

Judge - Gwen Small

 

 Best Toy - Scarth & Gaunt's Lowchen Bigglesmere's Rasputin

Best Toy Puppy - Homes & Feetham's English Toy Terrier Ellyrose Tarantella

Judge - Mrs M S Ellis-Jones

 

Best Utility - Emmett's Dalmatian Ellemstra Decorated Hero JW ShCM

Best Utility Puppy - Holmes-Leak's Min Poodle Navarre's Ex-Rated

Judge - Melva C Nathan

 

Best Working - O'Sullivan's Newfoundland Swanpool Midnight Desire of Trinitybay

Best Working Puppy - Bridgeman's Boxer Marbelton Miss Dior via Dibrid

Judge - Linda Sussams

 
 
-----