RESULTS FOR OPEN SHOW 4th DECEMBER 2011

BEST IN SHOW                                          RESERVE BEST IN SHOW

                                                  

BEST PUPPY IN SHOW                                         RESERVE BEST PUPPY IN SHOW

                                                 

 

                            BEST IN SHOW

                  Judge: Jacqueline Ward ( Mianja )

                             Best in Show

                       Butterfield`s: Shar Pei  Loupei`s Grace N` Favour With Chequerpei

                            Res Best in Show

                       Graham`s: Sussex Spaniel   Belcam Over To You At Nyliram

                          Best Puppy in Show

                      Smith`s: Norfolk Terrier Javidel May Just Have Too

                        Res Best Puppy in Show

                         Leadbeaters: G.S.D    Strco Takethat

                             Gundog Group

              Judged By Stevie Alerton ( Eshaldwell )

                Group 1.  Graham`s: Sussex Spaniel Belcam Over To You At Nyliram

                     Group 2. Graham`s: W.S.S   Nyliram Blazing Star JW ShCM

                   Group 3.William`s: Labrador  Lembas Name of The Game At Millerdan

             Group 4.Ayling-Jones: Golden Retriever  Monfortmagic Pocahantas At Raivelake

                           Gundog Puppy Group 

                      Group 1. Dawson`s Labrador  Beskerby Larksone

                  Group 2.Morgan & Schofield`s: W.S.S   Ferndel Butterkist CWSSCWN

                    Group 3. Yewdall`s: Weimaraner   Gunalt Adoptable To Ladwey

                Group 4. Elliott`s: Irish Water Spaniel   Doonbeg Cast A Spell

                               Utility Group

                     Judged By Anne Lunt ( Louarne )

                    Group 1. Butterfield`s: Shar Pei   Loupei`s Grace N` Favour With Chequerpei

                      Group 2. Chapman`s: Akita  Kitsune Cherokee Lass

                 Group 3. Garbutt`s: Standard Poodle   Tianola Causin A Riot 

Group 4. Hobbs & Whiting`s: Dalmatian  Winflash Loopy Loo

                           Utility Puppy Group

                       Group 1. Chapman`s: Akita  Kitsune Cherokee Lass

                     Group 2. Hornes: Lhasa Apso   Hopeinns Playing With Fire

            Group 3. Austin & Mathers: Miniature Schnauzer Pajanzer Betty Boop

                      Group 4. Rudd`s: Bulldog   Myesisha Lady Juliet

                            Pastoral Group

                Judged By Stephen Green ( Waldershelf )

                    Group 1. Leadbeater`s: G.S.D    Strco Take That

              Group 2. Brown`s: Australian Shepherd  Bleuroyal Alaska Permafrost IR J CH ( IMP CHL )

              Group 3. Davies`s: Shetland Sheepdog  Kenzed Moonlight Boy At Ludjenka

        Group 4. Robson`s: Pyrenean Sheepdog ( Long Haired ) Ivydale Choirboy

                         Pastoral Puppy Group

                     Group 1. Leadbaeter`s: G.S.D  Strco Take That

                   Group 2. Watt`s: Hungarian Puli   Zaydah The Rhythem Of Life

                Group 3. Holmes`s: Shetland Sheepdog  Doonelodge Dansette At Nimcol

               Group 4. Sweetingham`s: Border Collie  Caleykiz Shades Of Rytham For Starfael

                              Working Group

                   Judged By Clive Lunt ( Louarne )

       Group 1. Nattriss, Burnikell & Swainston`s: Dogue De Bordeaux  Emberez Tyrannus Valentine At Soultime ShCM

                   Group 2. Fish`s: Giant Schnauzer  Ferncliffe Fury

                   Group 3.Druce`s Alaskan Malamute  Komomandel Glamorous Indie

                  Group 4. Seward`s: Siberian Husky  Saltarello Perfect Fit With Elleonia

                             Working Puppy Group

             Group 1. Davey & Greenway`s: Alaskan Malamute  Snobruk Spirit Of Fire

               Group 2. Brinkworth`s: Siberian Husky  Ellionia Silver Bullet

               Group 3. Evans`s: Bernese Mountain Dog Meadowpark Special Stakes

                Group 4. Hird`s: Dogue De Bordeaux  Boris Big Bear

                               Hound Group

                     Judged By Anne Defaye ( Fedaye )

                      Group 1. Johnston`s: Whippet  Danluke Dance Of Love JW ShCM

                      Group 2. Lovatt`s: Beagle  Closehill`s Turning Leaf Of Macall

             Group 3. Wright`s: Dachshund ( Wire Haired )   Warrsan Dark Echo

                           Hound Puppy Group

                     Group 1. Ellerton`s: Beagle  Dialynne Just Stunning

                    Group 2. Johnston`s: Whippet  Danluck Dickie Bird

            Group 3. Scott`s: Dachshund ( Min Smooth Haired )  Penrhiwgoch Fudge Kake  

                            Terrier Group

                 Judged By Pam Garbutt ( Aireview )

                 Group 1. Smith`s: Norfolk Terrier  Javidel Come What May

              Group 2. Baker`s: Parson Russell Terrier  Pacolito Milarki

                 Group 3. Todd`s: Border Terrier   Vallemoss Voodoo At Roxess ShCM

            Group 4. Sleight`s: Dandie Dinmont Terrier  Cassencarrie Bobby Vee

                          Terrier Puppy Group

                  Group 1. Smith`s: Norfolk Terrier  Javidel May Just Have Too

             Group 2. Baker`s: Parson Russell Terrier  Pacolito Malarki

                 Group 3. Peacock`s: Border Terrier  Kelcraig Dalesman By Ragatam

                 Group 4. Morris`s: Bedland Terrier  Honeymist Mellow Tone in Bluemazzu

                                Toy Group

                 Judged By Jennifer Edson ( Novastar )

                   Group 1. Oxley`s: Yokshire Terrier   Candytops Celebrations

                         Group 2. Dent`s: Pug  Jessygaff Wellington Mylforbe

                       Group 3. Moss`s: Papillon  Lafford Lord Snooty of Delphlands

                    Group 4. Thornton`s: Pomeranian  Cradarr Military Fanfare

                            Toy Puppy Group

                        Group 1. Hall`s: C.K.C.S   Tasset Mary

                 Group 2. Thornton`s: Pomeranian  Vaders Maurice Minor

                       Group 3. White`s: Pug  Pugalier Promises Promises

                    Group 4. Atkin`s: Papillon  Metamorphic Posted To Vlinder

           Handling Classes Judged By Emily Green ( Waldershelf )

              6 - 11 - 1st = Daisy Mae Hunt - Aged 10

               12 -16 - 1st = Zoe Perfitt - Aged 15

                  17 + - 1st = Joanne Ellerton

                      YKC Handling Classes

             6 - 11 - 1st = Daisy Mae Hunt - Aged 10

            12 - 16 - 1st = Catherine Hobbs - Aged 16

                  17 - 24 - 1st = Ella Armstrong

 

 

 

RESULTS FOR OPEN SHOW 20th MARCH 2011

                 

                                                                                                                                                 BEST IN SHOW                     RESERVE BEST IN SHOW

 

     

                    BEST PUPPY IN SHOW            RESERVE BEST PUPPY IN SHOW

                     Judged By Sue Virgo ( Sumahari )

      B.I.S:  Whitham`s: Pointer . Moordale Maritime at Sedgekirk

         R.B.I.S: Hodgson & Beal`s . Bullmastiff . Afon Taff Lad

     B.P.I.S: Mothersdale`s. Japanese Shiba Inu.  Chisakuma Secret Affair with Amivike

          R.B.P.I.S: Becket`s . Whippet . Barnesmore Fire Wolf

  

                               TOY GROUP

                   Judged By Peter Moorby ( Swandown )

        Group 1. Fozard`s: Maltese . Julesmoor Snowstorm at Sukanto

      Group 2. Moss`s: Papillon . Lafford Lord Snooty of Delphlands

        Group 3. Guest & Mason`s: Pug . Tsuselena Smooth Criminal

  Group 4. Rhodes & Vincent`s: Japanese Chin . Javalcy Talk of the Devil

 

                             TOY  PUPPY GROUP

   Group 1. Rhodes & Vincent`s: Japanese Chin . Javalcy Talk of the Devil

          Group 2. Fozard`s: Maltese . Julesmoor Pure Snowstorm

   Group 3. Keane & Thorn`s: King Charles Spaniel . Corrinwood Chameleon

         Group 4. Dean`s: C.K.C.S . Khatibi She`s Anne Crackers

 

                              WORKING GROUP

                    Judged By Linda Peirson ( Kiltondale )

        Group 1 . Hodgeson & Beal`s  . Bullmastiff . Afon Taff Lad

    Group2 . Quigley`s: Dogue De Bordeaux . Alat-Teano`s French Connect

    Group 3 . Druce`s: Alaskan Malamute . Konomandel Glamorous Indie

 

                            WORKING PUPPY GROUP

           Group 1. Lucas`s: Newfoundland . Coltrana Moment of Magic

       Group 2. Cunnah`s: Dogue De Bordeaux . Redlouis Deva Sanskrit

 

                             GUNDOG GROUP

                   Judged By Janet Bradwell ( Beamsley )

        Group 1. Whitham`s: Pointer . Moordale Maratime At Sedgewick

                Group 2. Copley`s: Curley Coated Retriever  Tessmene Catch Your Dreams With Hamcar shCM

   Group 3. Graham`s: Welsh Springer Spaniel . Nyliram Blazing Star JW

    Group 4. Gibbons & Gilbert`s: Weimaraner . Gunalt Just Hearsay JW

 

                            GUNDOG PUPPY GROUP

    Group 1. Knowles`s: Welsh Springer Spaniel . Menstonia Murphys Law

    Group 2. Graham`s: Sussex Spaniel . Belcam Over To You At Nyliram

     Group 3. Anderson & Curry`s: Golden Retriever . Linchael Lacoste

     Group 4. Barford & Booth`s: Pointer . Kanix calypso By Kiswahili

 

                 UTILITY GROUP

                     Judged By Hazel Gay ( Hazgaye )

                Group 1: Motherdale`s: Japanese Shib Inu  Chisakuma Secret Affair With Amivike

       Group 2. Raby`s: Akita . Minioso`s Top Totty At Kumatomo

    Group 3. Gent`s: Tibetan Terrier . Malocomi Penny Lane at Miteng

         Group 4. Horne`s: Lhasa Apso . Chanceinn`s Bewitched

 

                            UTILITY PUPPY GROUP

                Group 1. Mothersdale`s: Japanese Shiba Inu

                 Chisakuma Secret Affair With Amivike

       Group 2. Raby`s: Akita . Minioso`s Top Totty At Kumatomo

       Group 3. Horne`s: Lhasa Apso . Hopeinns Playing With Fire

    Group 4. Bell`s: Bulldog . Bishopspark Lazy Daisy Of Pebdlebrier

 

                         PASTORAL GROUP

                     Judged By Roger Cruden ( Shamsky )

              Group 1. Jay`s: Bearded Collie . Talraz Sweet Honey

Group 2. Hartley`s: Old English Sheepdog. Hibray Limited Edition For Allhart

   Group 3. Woolatt`s: Shetland Sheepdog . Lianbray Lexus At Birleyvale

                    Group 4. Brown`s: Australian Shepherd   IR CH Sangosannds Star N Stripes JW sh CM

 

                         PASTORAL PUPPY GROUP

             Group 1. Jay`s: Beraded Collie . Talraz White Lace

 

                    TERRIER GROUP

                      Judged By Alan Norcross ( Paynnor )

                Group 1. Miller`s: Staffordshire Bull Terrier Crashkon Puff Daddy of Skyland shCM

  Group 2. Doyle`s: Parson Russell Terrier . Ilexquercus Rosy Rustic

     Group 3. McPherson`s: Border Terrier . Brumberhill Brigadoon

                  Group 4. Hitchen`s: Norfolk Terrier Belleville Charlies Angel For Caleydene

 

                            TERRIER PUPPY GROUP

              Group 1. Pratt`s: Irish Terrier . Terrijay Whynot

       Group 2. McPherson`s: Border Terrier . Brumberhill Brgadoon

   Group 3. Selby`s: Parson Russell Terrier . Jacksden Jumpinjack Flash

 

                  HOUND GROUP

                     Judged By Michael Virgo ( Sumahari )  

       Group 1. Johnston`s: Whippet . Collooney Tricky Dicky JW shCM

     Group 2. Paterson`s: Dachshund ( Wire Haired ). Ambiesque Adjure

 Group 3. Macfall`s: Rhodesian Ridgeback . Kelshanti Senator Of Africaner

 

                           HOUND PUPPY GROUP

               Group 1. Becket`s: Whippet . Barnesmore Fire Wolf

     Group 2. Paterson`s: Dachshund ( Wire Haired ). Ambiesque Adjure

 Group 3. Macfall`s: Rhodesian Ridgeback . Kelshanti Senator Of Africaner